Duisburg Korozyon koruma eğitimi uluslararası platformda – Kaplama enspektörü eğitimi – 2017 ilkbaharından itibaren Türkiye’de
NS 476 FROSIO CERTIFIED

SLV Duisburg, 25 yıldan daha uzun süredir korozyon ve korozyondan koruma konularında mühendislik tekniği ya da mühendislik bilimi eğitimleri ve hizmetlerini sunmaktadır. SLV Duisburg yüksek nitelikte ve konuya hakim uzmanlığı ile Alman pazarındaki pozisyonunu üst sınırlara taşımış ve 2016 yılında da Polonya pazarına başarılı bir giriş yapmıştır. Lehçe dilinde uygulanan „NS 476 FROSIO CERTIFIED kaplama enspektörü“ eğitimi çok iyi şekilde yerini bulmuştur. Eğitimin halen de oldukça yüksek talep görmesi ise memnuniyet vericidir.

2016 yılı SLV Duisburg için farklı alanlarda da oldukça başarılı geçmiştir. FROSIO -Norveç kaplama enspektörleri eğitim kurulu- ile işbirliğimizin 10. Yıl dönümü bu yıl kutlanmıştır.

FROSIO-Eğitimi, olarak kaplama enspektörlüğü alanında dünya çapında kalifiye olmak isteyen -FROSIO kaplama enspektörü- katılımcılara yöneliktir. „FROSIO“- sertifikalı kaplama enspektörleri uluslar arası alanla en üst düzeyde kabul görkmekte ve IMO („Uluslar arası denizcilik organizasyonu“) istemlerini de eksiksiz olarak karşılamaktadır.

GSI SLV‘ nin yurt dışı şubesi GSI SLV-TR Kaynak Teknolojisi Test ve Mesleki Gelişim Merkezi Ltd. Şti. Ile işbirliğimiz çerçevesinde, Frosio kaplama enspektörlerinin Türkiye’de – Türkçe dilinde eğitilmesi çalışmalarının sonuna gelinmiştir. Bu eğitim 29. Nisan 2017 tarihinde başlayacaktır ve kayıtlar devam etmektedir.

Dünya çapında kabul gören Kaplama enspektörleri için ilk eğitimin ve sınav hazırlıklarının tamamlanmasında görevli ekibimiz– NS 476 FROSIO CERTIFIED Türkiye‘de

GSI SLV-TR’den, Müh. Özgür Akçam ve Bn. Müh. Özlem Karaman; GSI SLV_Duisburg‘ dan, Bn. Dr.- Müh. Teodora Maghet ve Müh. Christian Rothbauer GSI SLV DU‘dan (soldan sağa)

Bu alanda yayımlanmış harmonize bir uluslararası standart mevcut değildir.

Bu nedenle uluslararası geçerlilikten değil, tanınırlıktan söz edilmesi uygundur. Kaplama (boya) enspektörlüğü belgesinin uluslararası tanınırlığı IMO (International Maritime Organization (Uluslararası Denizcilik Organizasyonu)) yönetmeliğine göre belirlenmektedir. MSC.215(82) (8 Aralık 2006 tarihinde kabul edilmiş) yönetmeliğe göre “FROSIO sertifikası” uluslararası tanınırlığa sahiptir.

Düzenleme IMO tarafından yapıldığı için, sertifikanın yalnızca denizcilik sektöründe geçerli olduğu yönünde yanlış bir kanı oluşmuştur. Korozyondan korunma ile beklentilerin oldukça yüksek olması nedeniyle gereksinim bu sektör tarafından oluşturulmuştur. Ancak sertifikalar, korozyondan koruma, kaplama ve boya uygulamalarının yapıldığı tüm sektörlerde geçerlidir.

Eğitim GSI SLV-TR’ nin desteği ile GSI SLV-Duisburg tarafından, Türk (Türkiye veya Almanya’ dan) ve Alman uzmanlarca verilecektir. Eğitim dili Türkçe’ dir. Gerektiğinde, çeviriler profesyonel çevirmen veya konunun uzmanlarınca yapılacaktır. Eğitim dokümanlarının tamamı Türkçe’ dir.

Eğitim kapsamında kurumumuz tarafından deneme sınavları yapılacaktır. Nihai sınavlar ise FROSIO tarafından yapılacaktır.

Katılımcıların toplam 3 sınav hakkı bulunmaktadır. Tekrar sınavları ayrıca ücretlendirilecektir.

Her üç sınavda da başarısız olanların, eğitimi tekrar etmesi gereklidir.

Eğitim sonunda seviye 1, seviye 2 veya seviye 3 sertifika alınabilecektir. Alınacak sertifikanın seviyesi, katılımcının daha önceki mesleki deneyimine bağlı olarak doğrudan FROSIO tarafından belirlenecektir. Bu amaçla katılımcılardan kayıt aşamasında beyan ve bu beyana ait kanıtlar alınacaktır.

Deneyime bağlı belge seviyesi aşağıdaki gibi belirlenecektir:

  • Eğitim + sınav – eğitim öncesi deneyim yok → Seviye 1 (beyaz)
  • Eğitim + sınav – eğitim öncesi 2 yıl deneyim → Seviye 2 (yeşil)
  • Eğitim + sınav – eğitim öncesi 5 yıl deneyim → Seviye 3 (kırmızı)

Seviye 2 ve seviye 3 sertifikaları 5 yıl, Seviye 1 sertifikası ise ömür boyu geçerlidir.

Seviye 2 ve 3 sertifikaları, sertifika sahibinin kazandığı deneyimlere bağlı olarak ek bir sınav olmaksızın yenilenebilir veya seviyesi arttırılabilir. Bunun için sertifika sahibinin yapmış olduğu çalışmaların kanıtlarının FROSIO tarafından incelenip onaylanması gereklidir. Yeniden belgelendirme ücreti 110,- Avro mertebesindedir.

Kaplama (boya) enspektörlüğü(FROSIO) eğitimi 29.04.2017 - 12.05.2017 tarihleri arasında (2 hafta / 80 saat), ilk gün hariç diğer günlerde hafta içinde olacaktır.

Eğitime %100 katılım zorunludur. Devamsızlık yapan katılımcılar sınava alınmamaktadır.

Eğitim yeri Ankara’ dır. Konaklama tarafımızca sağlanmamaktadır, ancak dileyen katılımcılarımız anlaşmalı olduğumuz otellerin firmamıza özel fiyatlarından yararlanabilirler. Öğlen yemekleri eğitim süresince tarafımızca ikram edilecektir.

2 haftalık eğitim ve sınav ücreti, 4.500,- AVRO + KDV (%18)’ dir. Ödemeler AVRO cinsinden yapılmalıdır.

Detaylı bilgiye, aşağıda verilen bağlantıyı tıklayarak web sitemizden ulaşabilir ve kayıt formunu doldurarak eğitime katılabilirsiniz.

http://www.gsi.com.tr/files/FROSIO/kaplama-enspektorlugu.pdf